Archives 9 kwietnia 2017

48HFP POLAND NA TYGODNIU ARTYSTYCZNYM UW

Zapraszamy Was gorąco do udziału w Tygodniu Artystycznym UW, który będzie trwać od 20 do 27 kwietnia 2017 r. w różnych miejscach na mapie Warszawy.

 

Jednym z planowanych wydarzeń będzie projekcja najlepszych filmów zrealizowanych w 2016 roku podczas polskich edycji 48 Hour Film Project oraz spotkanie z twórcami – laureatem zeszłorocznej edycji w kategorii Najlepszy Film – Pawłem Ngo oraz Adamem Radolińskim, który otrzymał nagrodę za Najlepszą Reżyserię nie tylko w warszawskiej edycji, ale także w Dubaju.

 

Już wkrótce zostanie opublikowany pełen program wydarzenia. Więcej info:

https://www.facebook.com/tydzienartystyczny.uw/?fref=ts

Stay tuned!

3 Comments | Views: 896
Share

FILMAPALOOZA 2017

Ponad 350 filmowców reprezentujących 97 różnych miast z całego świata przybyło do Seattle na coroczny ogólnoświatowy konkurs i festiwal 48HFP – Filmapalooza.

 

W dwóch kinach w SIFF Cinema Uptown praktycznie non stop były pokazywane zwycięskie filmy z 134 miast, w których odbyło się 48HFP w 2016 roku, 12 filmów z konkursów specjalnych oraz dwa filmy pełnometrażowe zrealizowane w 48 dni. Nie zabrakło też retrospektywy, podczas której pokazywano filmy największych czempionów festiwalu.

Były także warsztaty, które cieszyły się dużą popularnością wśród uczestników. Adobe pokazało filmowcom jak najlepiej zrobić profesjonalnie wyglądający film mając niewielki budżet i ufundowało kilka licencji Creative Cloud jako nagrody dla wybranych szczęśliwców.

Można było także wziąć udział w warsztatach scenariuszowych, tworzenia serialu internetowego, drogi od krótkiego do pełnometrażowego filmu oraz spacjalny panel dyskusyjny dotyczący kobiet w filmie, w którym wzięły udział reżyserki, scenarzystki, aktorki i producentki z Seattle.

Nie zabrakło oczywiście licznych imprez i nieformalnych spotkań w FIlmmaker Lounge, podczas których uczestnicy mieli możliwość nawiązać nowe kontakty i poznać filmowców z innych krajów.

Wszyscy bawili się świetnie. Poniżej kilka komentarzy uczestników Filmapalooza:

 

Jeszcze nie brałem udziału w wydarzeniu, w którym byłbym otoczony tyloma entuzjastycznymi, przyjaznymi, zróżnicowanymi i utalentowanymi ludźmi. Twórcza energia, którą odczuwam na Filmapalooza ożywia i inspiruje jeszcze na długo po zakończeniu festiwalu. 

Gdzie indziej można zobaczyć polski western, kenijskie łzy i angielską farsę? Tylko na Filmapalooza.

 

Rzadko możesz być w jednym miejscu i czasie, aby świętować z ludźmi z całego świata, którzy dzielą z tobą tę samą pasję do filmu. To tworzy szczególną więź, a następnie przyjaźń, a tworzenie sieci kontaktów przybiera głębszy wymiar.

 

Byłem zachwycony tym, że mogę zobaczyć tyle filmów z tak zróżnicowanych środowisk i i na tak różnym pozimie. Filmapalooza sprawiła, że chcę się rozwijać jako artysta.

 

Kulminacją festiwalu był pokaz Najlepszych Filmów oraz Ceremonia Wręczenia Nagród, podczas której zwycięzcy z każdego miasta otrzymali statuetkę za swój Najlepszy Film. Wśród nich byli laureaci edycji z Katowic, Wrocławia i Warszawy. Jury festiwalu Filmapalooza w składzie Marco Grandia – reżyser, Wayne Slaten – reżyser i scenarzysta oraz Hannah Macpherson – montażystka i reżyserka wyłonili głównego zwycięzcę, którym został film „Marginaux” ekipy RIP Productions z Lazurowego Wybrzeża.

 

Wszystkim filmowcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że tegoroczne siódemki przyniosą szczęście warszawskim laureatom.

 

Jeśli chcesz obejrzeć filmy laureatów tegorocznej edycji FIlmapalooza zajrzyj na stronę:

http://www.48hourfilm.com/filmapalooza/2017

Zobacz zwycięskie filmy, które znalazły się w selekcji festiwalu Cannes: http://48hourfilm.com/cannes

4 Comments | Views: 1099
Share

GATUNKI FILMOWE NA 2017 ROK

Jedną z podstawowych zasad konkursu jest utrzymanie filmu w wylosowanym gatunku. Tak jak w poprzednim roku podczas Kickoffu wylosujecie karteczkę z dwoma gatunkami. Do Was należy decyzja, w którym z nich zrealizujecie swoje dzieło. Nie musicie tego ogłaszać od razu na Kickoffie, czas na zastanowienie się macie do momentu realizacji filmu. Wybrany gatunek podajecie osobom sprawdzającym filmy podczas Dropoffu.

Pamiętajcie, że nie ma już Dzikiej Karty. Musicie wybrać jeden z dwóch gatunków.

Na każdej karteczce znajdziecie po jednym gatunku z każdej z dwóch grup gatunków poniżej.

 

Grupa #1

  • Film akcji/przygodowy
  • Film kumpelski
  • Komedia
  • Film o dorastaniu
  • Czarna komedia
  • Film detektywistyczny/policyjny
  • Dramat
  • Fish out of water
  • Horror
  • Musical
  • Film drogi
  • Romans
  • Film niemy
  • Film o podróży w czasie
  • Filmy (anty)wojenny

 

Grupa #2

  • Biografia
  • Bajka
  • Film familijny
  • Fantasy
  • Film de Femme
  • Sztuki Walki
  • Mockumentary
  • Film muzyczny (To film o, albo związany z muzyką np. Amadeus – film o Mozarcie czy Ray – film o Ray’u Charlsie. UWAGA! To nie jest klip muzyczny!)
  • Zagadka
  • Film historyczny
  • Sci-Fi
  • Komedia slapstickowa
  • Film sportowy
  • Thriller/Suspens
  • Western

 

Kombinacje mogą być dowolne i poznamy je dopiero na Kickoffie!

1 Comments | Views: 3075
Share

GET READY, CZYLI JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO TEGOROCZNEJ EDYCJI 48HFP

Kilka wskazówek zebranych z lat doświadczeń organizatorów i uczestników specjalnie dla Was!

1.     Przede wszystkim zapiszcie w kalendarzu daty:

07.07-22.09 – rejestracja na konkurs i warsztaty

16-17.09 – warsztaty

22.09 – Kickoff, czyli otwarcie konkursu

24.09 – Dropoff, czyli zamknięcie konkursu

03-06.10 – projekcje filmów konkursowych

07.10 – Gala Wręczenia Nagród

 

2.     Oglądajcie, czytajcie, inspirujcie się!

Obejrzyjcie filmy laureatów Filmapalooza z ubiegłych lat. Wiele z nich możecie znaleźć tutaj.

Zobaczcie jakie filmy zwyciężyły w Polsce na naszym kanale na YouTube.

Koniecznie zobaczcie inne filmy krótkometrażowe, które są dostępne chociażby na vimeo i YouTube, ale poszukajcie także tych, które zdobyły laury na festiwalach.

Czytajcie scenariusze, książki, prasę – może gdzieś w nich kryje się myśl, idea która rozkwitnie w Waszą filmową historię.

I koniecznie – zapisujcie swoje pomysły, myśli, zdania, które Wam wpadną w ucho. Najlepiej w jednym notatniku, który będziecie nosić zawsze ze sobą 🙂

 

3.     Zbierzcie ekipę.

Porozmawiajcie ze znajomymi, przyjaciółmi i rodziną. Kto chciałby pomóc i w jakim zakresie. Miejcie zawsze kogoś na zastępstwo. Wielokrotnie zdarzało się, że ekipa się zarejestrowała i nie wzięła udziału, ponieważ ktoś zrezygnował w ostatniej chwili.

Chodźcie na nasze spotkania autorskie, meet&greet – poznawajcie nowych ludzi, filmowców, którzy mają taką zajawkę jak Wy!

Zróbcie sobie koniecznie listę tych osób z numerami telefonów i adresów email. Stwórzcie grupę na Facebook, żeby się komunikować ze sobą przed festiwalem.

 

4.     Pomyślcie o obsadzie.

Znamy ekipy, które kilka tygodni przed filmowym weekendem robią casting. Czemu nie? Zapraszają wszystkich chętnych, ogłaszając się na grupach filmowych na Facebooku.

Znajdźcie miejsce, w którym będziecie mogli zrobić potencjalnym aktorkom i aktorom zdjęcie i nagrać choćby telefonem jakąś scenkę. Przygotujcie tekst lub krótką scenę do odegrania, dzięki temu sprawdzicie czy czujecie miętę. Zróbcie listę wszystkich, którzy przyszli, wybierzcie te osoby, które Wam odpowiadają. Koniecznie powiedzcie im kiedy mieliby być dostępni i jakie są warunki współpracy oraz, że możliwość współpracy zależy od scenariusza, który powstanie dopiero w piątek po Kickoffie J Nie zapomnijcie podziękować wszystkim, którzy przyszli, a nie zagrali w Waszym filmie.

 

5.     Lokacje

Nie wiecie jeszcze jaki napiszecie scenariusz, jaki gatunek wylosujecie i jaką historie postanowicie opowiedzieć. Jednak podobnie jak w przypadku obsady warto zarezerwować sobie na wszelki wypadek chociażby podstawowe lokacje. Proponujemy poszukać:

– mieszkania/domu

– przestrzeni biurowej,

– kawiarni,

– zielonej przestrzeni.

Pamiętajcie, że właściciel lub zarządca nieruchomości musi podpisać formularz Lokacje. Nawet jeżeli to Wasza babcia.

Poza tym przygotujemy dla Was we współpracy z Mazovia Warsaw Film Commission wybrane warszawskie lokacje.

 

6.     Proza kręcenia

Scenariusz, ekipa, kreatywność w powietrzu, nerwy i stres. Kto by pomyślał w takiej sytuacji o:

– jedzeniu i napojach dla ekipy,

– transporcie i paliwie,

– miejscu – bazie, gdzie możecie coś zrzucić, zostawić,

Dlatego pomyślcie o tym o wiele wcześniej. Zastanówcie się jakich aut i ile potrzebujecie, ile macie osób w ekipie i jak chcecie ich wyżywić? Gdzie możecie zrobić sobie bazę produkcyjną – u siebie, rodziny. Ten, kto się zgodzi musi być gotowy na to, że będzie bałagan i głośno J

 

7.     Dobry kierownik produkcji na wagę złota

Jesteś Team Leaderem i reżyserem w jednym? A może jeszcze scenarzystą? Myślisz, że pogodzisz te wszystkie role i jeszcze ogarniesz ekipę i dokumenty? Rozwiejemy Twoje wątpliwości: NIE. Pamiętaj, że masz 48 godzin na wszystko. Skup się na swojej roli i obowiązkach. Koniecznie znajdź kierownika produkcji, który zapanuje nad planem zdjęć, ekipą, dokumentami i tym, co się dzieje na planie. Taka osoba będzie na wagę złota, a jej obecność może przeważyć o tym, że zdążycie, a przede wszystkim skupicie się na kreatywnej części produkcji i zrobicie film, o jakim marzycie.

 

8.     Sprawna komunikacja podstawą współdziałania

Nerwy, stres, niewyspanie, adrenalina – to wszystko nie działa korzystnie na współpracę i komunikację w ekipie. Koniecznie spotkajcie się w swoim gronie przed filmowym weekendem i ustalcie:

– jakie macie oczekiwania,

– kto jest za co odpowiedzialny i jakie ma obowiązki,

– kto zajmuje się pisaniem scenariusza,

– kto podejmuje ostateczne decyzje,

– czy zrzucacie się czy w jakiś inny sposób dzielicie kosztami opłaty rejestracyjnej, paliwa, cateringu i napojów, sprzętu, innych kosztów, które wynikną w trakcie produkcji.

 

Warto też sprawdzić wcześniej sprzęt – czy wszystko działa bez zarzutu, przejrzeć gatunki, które obowiązują w danym roku oraz przede wszystkim przeczytać:

Regulamin

Oficjalne Zasady Produkcji

FAQ

oraz zapoznać się z dokumentami.

 

My trzymamy za Was kciuki!

 

A jakie są Wasze doświadczenia? Jakie punkty dodalibyście do tej listy? Podzielcie się nimi z nami! Piszcie na kontakt@przestrzenfilmowa.org

1 Comments | Views: 1106
Share

LUCKY SEVEN

Zapamiętajcie trzy siódemki: 7.7.2017. Tego dnia ruszamy z rejestracją na warszawską edycję festiwalu 48 Hour Film Project. Rejestracja będzie otwarta do 22.09.2017 albo do wyczerpania limitu miejsc. W tym roku do udziału w konkursie przyjmiemy maksymalnie 120 ekip.

Jeszcze trochę czas zostało, ale warto wiedzieć, co się u nas dzieje. Bądźcie na bieżąco ze wszystkimi newsami i sprawdzajcie:

FB @48HFPPoland

YT 48HFP Poland

Instagram 48hfp_poland

Jeśli piszecie coś o swoich sukcesach filmowych albo o nas w mediach społecznościowych używajcie hashtagów:

#48hfp #48hourfilmproject #48hfpwarszawa #48hfppoland

3 Comments | Views: 964
Share

Co nowego w warszawskiej edycji?

2017 rok jest wyjątkowy dla 48HFP Poland. Nie tylko dla tego, że skupiamy się na Warszawie. Postanowiliśmy rozbudować festiwal, aby dać naszym filmowcom oraz mieszkańcom stolicy możliwość rozwoju swojej wiedzy, umiejętności filmowych, ale także okazję do spotkań i poznawania się.

Podczas tegorocznej warszawskiej edycji 48HFP będziecie mogli wziąć udział m.in.:

MASTERCLASSIE, do poprowadzenia którego zaprosiliśmy znanego reżysera filmowego, członka jury jednej z warszawskich edycji konkursu. Kogo? Lubimy budować napięcie, więc niech ta informacja pozostanie na razie niespodzianką 🙂

WARSZTATACH SCENARIUSZOWYCH. Tym razem poprowadzi je dla Was Roman Przylipiak – scenarzysta, ale przede wszystkim reżyser teledysków, filmów, reklam. Człowiek o dużym doświadczeniu, który ma duży dar przekazywania swojej wiedzy i świetne poczucie humoru.

OTWARTYCH WYKŁADACH: SCENARIUSZOWYM I REŻYSERSKIM. Ten pierwszy poprowadzi również Roman Przylipiak. Dla tych, którzy chcą poznać podstawy, ale też ciekawe patenty wykorzystywane w pracy scenarzysty i jednocześnie reżysera. Postanowiliśmy też przygotować coś ekstra! Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak uczestnicy pierwszych edycji 48HFP rozwijają swoje kariery zawodowe i doskonalą się jako filmowcy. Jedną z takich osób jest Adam Radoliński – reżyser i producent kreatywny, który poprowadzi otwarty wykład reżyserski. Adam ma ciekawą perspektywę – swoje pierwsze kroki filmowe stawiał w Polsce, a ostatnie lata spędził i tworzył w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

SPOTKANIACH AUTORSKICH z laureatami poprzednich edycji. Podpytamy ich jakie są ich filmowe sekrety, co dało im 48HFP, czym teraz się zajmują. Mamy nadzieję, że będą dla Was dużą inspiracją!

SPOTKANIACH TYPU MEET&GREET. Szukacie członka ekipy? Chcecie do kogoś dołączyć? To będzie świetna okazja, żeby się poznać w nieformalnych okolicznościach i być może stworzyć wspólnie konkursowy film. Na pewno jest to szansa na spędzenie przyjemnie czasu na rozmowach i nawiązywaniu nowych kontaktów.

Szykujemy dla Was jeszcze kilka niespodzianek, o których dowiecie się na spotkaniu informacyjnym w lipcu.

Oczywiście jak co roku nie zabraknie projekcji filmów konkursowych w kinie i Gali Wręczenia.

Chcielibyście, żebyśmy zorganizowali jakiś wykład czy spotkanie filmowe w ramach festiwalu? Napiszcie do nas na kontakt@przestrzenfilmowa.org a być może Wasze marzenie się spełni 🙂

3 Comments | Views: 1034
Share